24 Maja 2018
Cieszysława, Estera, Jan, Joanna,
Maria, Mokij, Wincenty, Zuzanna, Zula

Renowacja dzwonów kościelnych

Dzięki zaangażowaniu  i ciężkiej pracy pana Jaceka Chorągwickiego, Krzysztofa Kruczyńskiego oraz Marka Chorągwickiego  Mysłakowickie dzwony kościelne odzyskały swoją dawną świetność.

Według obliczeń Pani Edyty Gajdzik, na podstawie niemieckiej kroniki parafialnej oraz własnych badań udało się ustalić, ile w przybliżeniu ważyły poprzednie dzwony kościoła w Mysłakowicach:

Pierwsze dzwony odlane z BRĄZU dla kościoła ewangelickiego w Mysłakowicach podarował król pruski Fryderyk Wilhelm III w 1838r. Dwa dzwony- największy i najmniejszy zostały zdemontowane dnia 24 czerwca 1917r i przeznaczone na cele militarne I wojny światowej. Po wielu zbiórkach pieniędzy udało zakupić się nowe dzwony odlane z żeliwa w Torgau w 1923r. Na podstawie wagi rozbitych dzwonów, późniejszej zapłaty za średni dzwon (którego nie wywieziono na I wojnę światową) oraz proporcje względem siebie udało się w przybliżeniu obliczyć wagę poprzednich dzwonów z BRĄZU. Oto wyliczenia:

Waga obecnych ŻELIWNYCH dzwonów bez serc:

-największy:1056 kg

-średni: 831 kg

-mały: 528 kg

dm3 żeliwa= 7,1 kg

dm3 brązu= 8,5kg

Przybliżona waga po obliczeniach poprzednich dzwonów z BRĄZU:

-największy: 631 kg

-średni: 497 kg

-mały: 316 kg

Na tej podstawie możemy stwierdzić, iż poprzednie dzwony były o połowę mniejsze od obecnych, dlatego też przed montażem obecnych dzwonów w 1923r. została przebudowana dzwonnica, o czym wspomina kronika parafialna.

mały dzwonmały dzwon 1średni dzwonśredni dzwon 1największy dzwonnajwiekszy dzwon 1