24 Maja 2018
Cieszysława, Estera, Jan, Joanna,
Maria, Mokij, Wincenty, Zuzanna, Zula

Wielka Sobota 31.03.2018

Dzisiaj cały dzień trwała adoracja przed Bożym Grobem. Dla nas to szczególny czas pewnego "rozliczenia się" przed Bogiem . "Co naprawiłem w swoim życiu?", Czy sprostałem zamierzonym postanowieniom?", Jak przygotowałem się wewnętrznie do świąt Wielkanocy?"

wielka sobota 31.03 2wielka sobota 31.03 5wielka sobota 31.03 6

Lecz najważniejsza w Wielka Sobotę jest wieczorna Wigilia Paschalna.

Ta najważniejsza i najpiękniejsza liturgia Triduum Paschalnego przez liturgie światła doprowadza nas do prawdy, że Jezus jest światłem, które rozjaśniło ciemności zła.

Po liturgii chrzcielnej, rozbudowanej liturgii słowa i eucharystycznej udaliśmy się w procesji rezurekcyjnej wokół kościołów, by radosnym śpiewem i dźwiękiem dzwonków, obwieścić światu zmartwychwstanie Pana.Chrystus zmartwychwstał!

Galeria zdjęć 31.03.2018

wielka sobota 31.03 32Niech w święto radosne Paschalnej Ofiary.Składają jej wierni uwielbień swych dary.Odkupił swe owce Baranek bez skazy,Pojednał nas z Ojcem i zmył grzechów zmazy.

Śmierć zwarła się z życiem i w boju, o dziwy,Choć poległ Wódz życia, króluje dziś żywy.Maryjo, Ty powiedz, coś w drodze widziała?

Jam Zmartwychwstałego blask chwały ujrzała.Żywego już Pana widziałam, grób pusty,I świadków anielskich i odzież, i chusty.Zmartwychwstał już Chrystus, Pan mój i nadzieja,A miejscem spotkania będzie Galileja.Wiemy, żeś zmartwychwstał, że ten cud prawdziwy.O, Królu Zwycięzco, bądź nam miłościwy.

Radość dzisiejsza, radość tych dni jest tą samą radością, któ­rą przeżywali Apostołowie i uczniowie, kiedy odkryli tę, po ludz­ku mówiąc, niewiarygodną rzeczywistość, że Chrystus ukrzyżowany, Chrystus, który rzeczywiście umarł — żyje, że grób jest pusty. Taka była radość Apostołów, pierwszych uczniów, a potem pierwszych wspólnot chrześcijańskich, pierwszych poko­leń. Rzeczywistość inspirująca radość i radość płynąca z tej rze­czywistości. Tym dla nas ma być uroczystość Wielkanocy, uroczystość niedzielna i oktawa Wielkanocy. (...). Pascha nigdy nie jest mała, zawsze jest wielka: dziś, przez całą ok­tawę, przez całe życie, całą historię. Jest wielka! Posiada Boską wielkość w historii ludzkiej, w wymiarze ludzkiej egzystencji, ludz­kiego życia. Ma wymiar Boskiej wielkości. Haec est dies, quam fecit Dominus — oto dzień, oto okres, oto rzeczywistość, którą uczynił Pan. Należy ona do nas, należy do ludzkiej historii, do egzystencji każdego z nas i wszystkich pokoleń

(Jan Paweł II, Castel Gandolfo, 31.03.1986)