18 Października 2017
święto św. Łukasza Ewangelisty
Julian, Łukasz, René

NASZ PIĘKNY ZEGAR ZNOWU WYBIJA GODZINY

zegar 9Historia zegara wieżowego kościoła w Mysłakowicach związana jest z budową pierwszego kościoła w Mysłakowicach. Po nabyciu mysłakowickiego pałacu i przebudowie go na neogotycką letnią rezydencję przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III przystąpiono do budowy kościoła, na co wyłożył pieniądze sam król Fryderyk. Przed ukończeniem budowy wieży dnia 8 czerwca 1838 roku o godz. 6:30 zawaliła się wieża kościelna, grzebiąc 10 robotników. Należy zaznaczyć, aby móc osadzić zegar w wieży, wpierw trzeba zakończyć prace budowlane przy samym obiekcie, ze względu na wielką czułość mechanizmu. Po rozebraniu kościoła do fundamentów i budowie nowego, większego kościoła postanowiono osadzić w niej zegar zaprojektowany do wnętrza poprzedniej wieży, aby nie generować kolejnych kosztów. Dowodem na to jest data budowy na tabliczce budowniczego oraz nietypowe ułożenie szkieletu mechanizmu. Johann Gottlob Scheer był miejskim zegarmistrzem, prawdopodobnie opiekującym się zegarem ratuszowym w Jeleniej Górze. Jego działalność w połowie XIX w.wzorowana była na firmie zegarmistrzowskiej „Hadank & Sohn. Hoyerswerda. Na dzień dzisiejszy z udokumentowanych źródeł możemy dowiedzieć się o trzech zachowanych zegarach tego zegarmistrza: Kościół w Mysłakowicach-1838r, Świątynia Wang-1844r. i Ratusz w Lubawce 1860r. W Mysłakowicach dostrzegamy pracę kowala, typowe kute dzieło rzemieślnicze, w Świątyni Wang, następnie w lubawskim ratuszu widzimy coraz to nowsze rozwiązania konstruktorskie. Wszystkie te trzy zegary są sprawne. Z kroniki parafialnej kościoła w Mysłakowicach, znajdującej się obecnie w parafii Wang dowiadujemy się, że zegar po zamontowaniu w nowej wieży rozpoczął odmierzanie czasu. Oto przetłumaczony zapis:

,,Dziś w południe dnia 20 sierpnia 1840r. o godzinie 12:00 pierwszy raz bił zegar na wieży kościelnej. Kiedy zabije ostatni raz? Kto będzie to słyszał? czy może tylko Bóg!?"

Możemy przypuszczać, że zegar ostatni raz zabił w czasie trwania II wojny światowej, bowiem kościelny i organista zginęli na froncie, a pastor został powołany do przyjęcia posługi kapelana wojennego. Po wkroczeniu Armii Czerwonej na teren Dolnego Śląska w lutym 1945r. wśród zawieruchy wojennej trudno sprawować codzienną opiekę nad zegarem. Widząc uszkodzone koło wychwytowe-najważniejszy element zegara- możemy stwierdzić, iż osoby niekompetentne próbowały ten zegar nakręcać, bądź uruchomić, co doprowadziło do wyłamania zębów, poprzez co zegar nie był sprawny od czasu zakończenia II wojny światowej. W latach 80-tych XX w. podczas remontu wieży usunięto jedną z czterech tarcz (od strony parku) a skorodowane poniemieckie wskazówki zastąpiono nowymi, powstałymi z blachy kwasiakowej. W 2006 r. podjęto próby jego uruchomienia z pominięciem szkieletu mechanizmu i wybijania godzin za pomocą dzwonów, wykorzystując jedynie tarcze, napędzane za pomocą siłowników elektrycznych oraz głośników, które miały emitować wybijanie godzin. Realizacja tego projektu okazała się tak kosztowna, że ostatecznie odstąpiono od tego projektu.

Na przełomie 2016/2017 r. Jacek Chorągwicki- organista parafii w Mysłakowicach podjął się uruchomienia zabytkowego zegara. Po oczyszczeniu elementów oraz ich regulacji, a także zamówienia u kowarskiego artysty- Pana Artura Daniluka nowego koła wychwytowego, a także po zrekonstruowaniu przez Panów Stanisława Gnypa oraz Józefa Słoninę kurantów, wraz ze sponsorami: Krzysztofem Kruczyńskim i Pawłem Pazurkiewiczem, którzy ufundowali stalowe linki oraz drobne elementy potrzebne do działania kurantów, Firmą Stone Mysłakowice, która ufundowała nowy, brakujący odważnik- zegar na wieży królewskiego kościoła w Mysłakowicach znów może cieszyć oko i ucho każdego przechodzącego, informując o danej godzinie.Jest to zegar kwadransowy, wybijający kwadranse i pełne godziny.Zegar trzeba nakręcać raz na dobę. Na dzień dzisiejszy jedyny działający zegar w Gminie Mysłakowice i jedyny zabytek, przeznaczony do pierwotnego kościoła.

Film nr.1

Film nr.2