Dzisiaj jest: Niedziela
Florian, Jolanta, Łazarz, Olimpia,
Warwara, Żyrosław

07.05.2016 Diecezjalne Spotkanie Rad Parafialnych

legnica 07.05 19Wczoraj 07.05.2016 roku ks.Dziekan Mieczysław Bętkowski , Małgorzata Król oraz Danuta Kowalczyk udali się na Diecezjalne Spotkanie Rad Parafialnych w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy, pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Kiernikowskiego. Spotkanie zostało zorganizowane przez Wydział Duszpasterski legnickiej Kurii biskupiej .W trakcie spotkania księża Dziekani przedstawili Rady Parafialne poszczególnych Dekanatów oraz sposób ich powołania ( nominacja ks.Proboszcza , wybór w trakcie przeprowadzonego głosowania ) . Kolejnym punktem tego wydarzenia była prezentacja multimedialna księdza Biskupa dotycząca fundamentów i historii zbawienia .Zwrócenie uwagi na posłuszeństwo Jezusowi , Duchowi Świętemu na wszystkich szczeblach i we wszystkich stanach. Pomoc w realizowaniu urzeczywistniania tajemnicy Jezusa Chrystusa w konkretnej wspólnocie , czyli w tym aby wspólnota i wszyscy jej członkowie pod przewodnictwem księdza Proboszcza przeżywali swoją relację z Bogiem.

".... Biskup legnicki mocno podkreślił, że zależy mu na realnym kontakcie z radami.  Przedstawiciele nowych rad osobiście prezentowali się wszystkim obecnym.legnica 07.05 16

- Zależy mi bardzo na realnym kontakcie z członkami rad parafialnych co do spraw, które ich dotyczą - mówił dziś bp Zbigniew Kiernikowski w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II. - Mam do was numery telefonów i sam udostępniam wam swój. Proszę, aby kontakt ten był jak najbardziej realny. Głównie wtedy, kiedy zaistnieją jakieś ważne sprawy, a wiem, że takie sprawy są. Zachęcam was, abyście nie czekali z nimi do wizytacji. Zależy mi na odpowiedzialnym kontakcie i rozmowie - mówił do przedstawicieli rad parafialnych ordynariusz legnicki. Bp Zbigniew dużo miejsca poświęcił zachęcaniu rad do bezpośredniego z nim kontakt . Było to pierwsze spotkanie w tym gronie po wyborach do rad parafialnych z przełomu lutego i marca. Teraz rady zostały zaprezentowane przez poszczególnych księży dziekanów. W sumie na sali było obecnych około tysiąca osób, swoisty rekord tego miejsca. Bp Zbigniew Kiernikowski omówił także rolę rad parafialnych w kontekście teologicznym. Przytoczył cytaty z dokumentów Soboru Watykańskiego II, które podkreślają rolę rad parafialnych.

- To dobrze, że rady się spotkały - mówił bp Zbigniew - ale mam wrażenie, że nie zawsze są one świadome czym są, że nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, co znaczą. Należy także czasami dowartościować rolę rad oraz ich komunikacji z pasterzami - powiedział bp Kiernikowski. W planie spotkanie było także omówienie zasad działania innego gremium, które powstało po to, aby bezpośrednio komunikować się z ordynariuszem - Rady Katolików Świeckich przy Biskupie Legnickim." - artykuł z Gościa Niedzielnego - Do Rady i do Kontaktów - Roman Tomczak